Toelichting

De heer Ype Brouwers heeft in zijn boekwerkje ‘Feanster Mennisten 1570 - 1750’ getracht een beeld te schetsen van de Doopsgezinde inwoners van Surhuisterveen. Afgaande op de gevonden gegevens leidt hij af dat tussen 1565 en 1570 de eerste bewoners zich in het veen ten zuiden van Surhuizum vestigden.
Aan de hand van diverse bronnen heeft hij in 1978 een huwelijkslijst kunnen samenstellen van de Mennisten tussen circa 1570 en 1750. Pas in 1730 wordt het eerste register van Lidmaten van de Doopsgezinde Gemeente van Surhuisterveen opgesteld door Jan Thomas, die leraar van de Gemeente was van 1722-1740.
De lijst met namen van Mennisten van vóór 1730 is een aanname dat deze personen lid waren van de Doopsgezinde Gemeente in Surhuisterveen, tenzij uit gegevens anders zou blijken.
Bij de opzet van de lijst heeft de heer Brouwers aangenomen dat (bijna) alle kinderen uit een Mennist gezin ook Mennist zouden zijn. Indien een aantal Doopsgezinden curator wordt, is aangenomen dat het in dat geval ook gaat om kinderen uit een Doopsgezinde familie.
Bovendien zijn, is zijn waarschuwing, niet alle onderlinge relaties te bewijzen. Eveneens staan de namen van de kinderen, voor zover bekend en hier vermeld, niet altijd op volgorde van geboortejaar. Dit betekent dan ook dat er de nodige onvolkomenheden in de lijst voor komen en dat de lijst ook niet volledig zal zijn.
De huwelijksjaren uit de 16-de, 17-de eeuw en deels 18-de eeuw corresponderen met de eerste keer dat het paar in de boeken voor komt. Soms is er een schatting van het huwelijksjaar gemaakt. In dat geval is het laatste cijfer van het jaar een 0 of een 5. Ook het jaar van overlijden kan in deze periode niet altijd met zekerheid worden gegeven

Zoals eerder vermeld is deze naamlijst gebaseerd op de gegevens uit het boek ‘Feanster Mennisten’. Komen gegevens uit een andere bron, dan is dat vermeld.
Gezien er sporadisch doopdata van vóór 1730 bekend zijn, zijn is het huwelijksjaar in deze lijst van 1570 - 1730 als uitgangspunt genomen.
De nummering van de namen is niet meer dan een handig hulpmiddel. Het is mogelijk dat een naam twee of drie keer in de lijst voor komt onder een verschillend nummer. Dat komt omdat de huwelijkslijst als uitgangspunt is genomen. De persoon in kwestie is dan twee keer of vaker gehuwd. Wel wordt in dat geval steeds naar de desbetreffende vetgedrukte nummers verwezen. Dit geldt ook voor verwijzingen naar kinderen en / of ouders.
Voorts zijn de namen van leden vetgedrukt. Namen die niet vetgedrukt zijn, zijn naar alle  waarschijnlijkheid geen mennist.
Wij hebben de notatie van de heer Brouwers gevolgd. Dat betekent dat in de lijst de naam van de bruidegom eerst wordt vermeld (met de daarbij behorende gegevens), daarna het huwelijksjaar, de bruid (met alle beschikbare gegevens) en de namen van kinderen, voor zover bekend. Opgemerkt moet worden dat de volgorde van de kinderen ons niet bekend is.
Is de bruidegom niet mennist, dan wordt als eerste de bruid, die wel mennist is, genoemd.
De gegevens van Brouwers na 1730 zijn verwerkt in de ledenlijst van 1730 - 1857.

Worden in de loop der tijd meer namen van Feanster Mennisten ontdekt, die niet in de lijst van Brouwers staan, dan worden die vooralsnog onder aan de lijst toegevoegd.
Aanvullingen zijn dan ook van harte welkom.

Bronnen waaruit Ype Brouwers heeft geput:

1. Ledenboek van de Doopsgezinde Gemeente van 1730
2. Kerkboeken van Surhuisterveen 1690 - 1772 (Hervormde Gemeente)
3. Kerkboeken van Oudega (Small.) van 1640 -1701 (Hervormde Gemeente)
4. Gerechterlijk Archief van Achtkarspelen:
-     Proclamatieboeken 1600-1730
-     Hypotheekboeken 1600-1730
-     Authorisatieboeken
-     Weesboeken
-     Liquidatieboeken (hierin veel gegevens)
-     Resesboeken
5. Sententieboeken, voor zover er relatie is met Surhuisterveen

Toelichting van de afkortingen

NN     - naam van de persoon niet bekend
N - hetzij de voornaam, hetzij de achternaam is niet bekend
ged - gedoopt
overl - overleden
(1690?) - huwelijksjaar geschat
(A) - Authorisatieboeken
(H) - Hypotheekboeken 1600-1730
(L) - Liquidatieboeken
(P) - Proclamatieboeken 1600-1730
(R) - Resesboeken
(W) - Weesboeken
[.....] - toevoegingen die niet in het Trouboek van Brouwers staan